تاریخ انقضای مداد رنگی

برای افرادی که از کالاهای هنری برای کاهش استرس و یا به صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنند، تاریخ انقضای مواد مصرفی یک فاکتور مهم است. بسیاری از مواد هنری دارای تاریخ مصرف هستند، پس این سوال برای مداد رنگی هم مطرح می‌شود. تاریخ مصرف مداد رنگی چقدر است و چطور آن را افزایش دهیم؟

آیا مداد رنگی منقضی می‌شود؟

بله. اگر مدادرنگی را به شکل صحیح نگه درای نکنید و بعد از مدت زمان طولانی بخواهید از آنها استفاده کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که مدادها کاملا تغییر کرده‌اند. ممکن است رنگ به خوبی پخش نشود، نوک مداد بسیار ترد و شکننده شود و همینطور رنگ نوک تغییر کرده باشد.

نوک شکسته مداد رنگی

آیا مداد رنگی تاریخ انقضا دارد؟

خیر، اصولا چیزی به نام تاریخ انقضا برای مداد رنگی وجود ندارد و اصلا تعریف هم نشده است. ولی خواص مداد رنگی به مرور زمان تغییر می‌کند و در عمل اگر به شکل صحیحی از مداد خود نگه درای نکنید، عمر آنها تمام می‌شود.

چه عواملی در عمر مداد رنگی موثر هستند؟

 1. شرایط آب و هوایی؛ مداد رنگی در محیط گرم و خشک بسیار سریع‌تر خشک می‌شود.
 2. نور خورشید؛ نور خورشید به سرعت رنگ نوک مداد را از بین می‌برد.
 3. کیفیت رنگدانه‌ها؛ کیفیت رنگدانه‌ها بکار رفته در ساخت مداد رنگی یکی از مهمترین موارد موثر بر عمر آن است که برای بهبود آن باید به طرف مدادرنگی‌های هنری بروید که البته قیمت بسیار بالایی دارند.
 4.  میزان رنگدانه؛ مدادرنگی‌های حرفه‌ای بر اساس میزان رنگدانه به سایر مواد موجود در مغز مداد طبقه بندی می‌شوند. یک مداد شماره 1 (کمترین رنگدانه) ممکن است فقط یک تا دو سال عمر کند و یک مداد شماره 8 (بیشترین رنگدانه) حتی 100 سال دوام بیاورد.
 5. نوع موم؛ نوع مومی که شرکت سازنده مداد در ساخت مغز مداد به کار برده بر عمر آن تاثیر دارد.
 6. مغز روغنی؛ برخی مدادها دارای مغز روغنی به جای مغز مومی هستند که عمر بسیار بیشتری نسبت به مدادهای مومی دارد.
مداد رنگی با مغز روغنی

نگه داری صحیح مداد رنگی

برای نگه درای مواد غذایی ظرفهای پلاستیکی کوچکی وجود دارد که دارای درپوش محکم هستند و از خارج شدن هوا به شکل کامل جلوگیری می‌کنند. سایز کوچک این ظرف‌ها برای نگه‌داری مداد رنگی بسیار مناسب هستند. بر روی جعبه تاریخ خرید مداد رنگی را بنویسید و آنها را به دور از نور خورشید نگه درای کنید.

یک ظرف مناسب برای نگه درای مداد رنگی

ترمیم مداد رنگی خشک شده

برای ترمیم مداد رنگی‌های خشک شده بر پایه موم می‌توانید آنها را در مایکروفر قرار دهید. با این کار موم مغز مداد رنگی ذوب شده و دوباره سفت می‌شود، به همین دلیل ترکها از بین می‌روند. با مایکروفر می‌توان بارها مداد را ترمیم کرد. مراحل ترمیم مداد رنگی در مایکروفر:

 1. برای هر مداد یک درپوس لاستیکی (پاک کن مدادی) قرار دهید.
 2. مدادها را در یک لیوان بزرگ و با درپوش رو به پایین در مایکروفر قرار دهید. زاویه مدادها در داخل لیوان حدود 45 تا 60 درجه مناسب است.
 3. به مدت 30 ثانیه مایکروفر را روشن کنید، کمی مایکروفر را خاموش کرده و دوباره 30 ثانیه روشن کنید.
 4. دو دقیقه صبر کنید تا موم دوباره سفت شود.
 5. مدادها را با یک تراش تیز بتراشید.
پاک کن مدادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *