مداد رنگی مناسب کودکان

نقاشی و رنگ آمیزی یکی بهترین فعالیت‌ها برای کودکان است و می‌تواند باعث شکوفایی خلاقیت، استعدادهای هنری و حتی رشد مهارتهای شناختی کودکان شود. مداد رنگی به کودکان امکان می‌دهد تصورات خود را به روی کاغذ منتقل کنند و در استفاده و کنترل اشیاء مهارت پیدا کنند.

ولی در انتخاب مداد رنگی باید دقت کنید، چون مداد رنگی نامناسب می‌تواند برای سلامتی کودکان مضر باشد و همچنین علاقه آنها به نقاشی را کاهش دهد.

ایمنی مداد رنگی

کودکان چون در دوران رشد خود هستند متابولیسم سریعی دارند و به همین دلیل مواد سمی و فلزات سنگین خیلی سریع می‌توانند وارد بدن آنها شده و برای سلامت آنها عواقب خطرناکی داشته باشند. به همین دلیل باید در انتخاب مداد رنگی دقت کرده و از محصولات دارای استاندارد سخت گیرانه اتحادیه اروپا (DIN EN 71)، خرید خود را انجام دهید.

استاندارد ایمنی اسباب بازی اتحادیه اروپا شامل موارد بسیاری می‌شود، ولی برخی از آنها که برای مداد رنگی اعمال می‌شوند این موارد هستند:

  • رنگ‌های مداد رنگی باید از انواع خوراکی و بی ضرر برای کودکان باشند.
  •  مقدار مواد آلاینده از قبیل فلزات سنگین و انواع مواد شیمیایی باید پایین‌تر از مقادیر مشخص باشد.

مداد رنگی چوبی یا پلاستیکی؟

چون کودکان عادت دارند اسباب بازی‌های خود را به دهان ببرند و با وجود اینکه مداد رنگی‌های پلاستیکی توسط استانداردهای سخت گیرانه کنترل می‌شوند، بهتر است برای کودکان مداد رنگی چوبی بخرید.

مداد رنگی‌های جامبو (بزرگ)

مدادرنگی‌های جامبو چون بزرگ هستند در دست گرفت آنها برای کودکان با انگشتان کوچک راحت‌تر است و کودکان تسلط بیشتری بر روی مدادهای جامبو دارند.

بهترین مداد رنگی برای کودکان

1. فابرکاستل سری کلاسیک

مداد رنگی‌های کلاسیک از برند فابر کاستل با کیفیت و البته کمی گران قیمت هستند. این سری مدادها دارای 60 رنگ شفاف و طبیعی هستند و نشان استاندارد ایمنی اسباب بازی اتحادیه اروپا را هم دارند.

مزایای فابرکاستل کلاسیک
معایب فابرکاستل کلاسیک

2. استدلر نوریس

مداد رنگی‌های نوریس از برند استدلر دارای کیفیت بالای هستند و بسیاری از افراد از آنها برای کتابهای رنگی آمیزی ویژه بزرگسالان، استفاده می‌کنند. این مدادها ساخت آلمان هستند و مقاومت بالایی در مقابل شکست دارند.

مزایای استدلر نوریس
معایب استدلر نوریس

3. استابیلو

استابیلو یک برند آلمانی تولید کننده انواع لوازم التحریر است و مداد رنگی‌های با کیفیتی هم تولید می‌کند.