تاریخچه مداد رنگی

برخلاف مداد مشکی که از گرافیت معدنی و خاک رس ساخته می‌شود، مداد رنگی از ترکیب رنگدانه، روغن یا موم، چسب و برخی افزودنی‌های دیگر ساخته می‌شود.

منشاء مداد رنگی

تاریخ اولیه مداد رنگی به شکل دقیق مشخص نیست ولی می‌دانیم که یونانیان باستان با ترکیب موم و رنگدانه‌های طبیعی نوعی مداد شمعی ساخته بودند. اولین مدادهای رنگی با پوشش چوبی، در قرن 19 میلادی و برای علامت‌گذاری ساخته شدند.

شرکت آلمانی استدلر در سال 1834 میلادی مداد رنگی را اختراع کرد و مداد رنگی هنری در اوایل قرن 20 عرضه شد. در سال 1924 فابر کاستل و Caran d’Ache مداد رنگی هنری را اختراع کردند. مداد رنگی‌های هنری دارای رنگدانه‌های بیشتری هستند و مقاومت بالایی در مقابل محو شدن تدریجی رنگ‌ها دارند (اتفاقی که برای سایر انواع مداد رنگی می‌افتد). همچنین، باید تا حد قابل قبولی در مقابل شکستن نوک و آب، مقاوم باشند.

افزایش استفاده

در اوایل اختراع مداد رنگی، هنرمندان زیادی از این وسیله هنری استفاده نمی‌کردند. ولی با پیشرفت تکنولوژی و افزایش کیفیت مدادها هنرمندان بیشتری به این وسایل نسبتا ارزان و ساده روی آوردند.

همچنین مداد رنگی‌های ارزان قیمت و با کیفیت پایین‌تر برای دانشجویان، دانش آموزان و کودکان محبوبیت زیادی پیدا کرد و تقاضا برای مداد رنگی در حدی افزایش پیدا کرد که فقط شرکت Crayola در سال 600 میلیون مداد رنگی تولید می‌کند.

نمونه تابلوی نقاشی با مداد رنگی

تصویر چند نمونه تابلوی مداد رنگی در زیر آورده شده است:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *