مغز مداد

مداد قطعا ساده‌ترین ابزار نوشتن و طراحی است که از یک مغزی نازک و بلند تشکیل شده که در داخل یک غلاف محافظ (معمولا چوبی) قرار گرفته است. این محفظه هم جلوی شکستن مغز مداد را می‌گیرد و هم دست را تمیز نگه می‌دارد.

نوشتن مداد به خاطر اصطکاک بین کاغذ و مغز مداد اتفاق می‌افتد و مقداری از مغز مداد جدا شده و به سطح کاغذ می‌چسبد، به همین دلیل مداد معمولی روی کاغذهای گلاسه که روکش بدون اصطکاک دارند نمی‌نویسد.

مغز مداد از چه موادی ساخته می‌شود؟

مغز مداد سیاه معمولا از ترکیب پودر گرافیت و خاک رس به همراه برخی افزودنی‌ها (مانند موم برای روان نوشتن) ساخته می‌شود. اگر میزان پودر گرافیت مغز مداد زیاد باشد مداد نرم‌تر می‌شود و اگر میزان رس افزایش یابد مداد سخت‌تر می‌شود.

ترکیبات معمول مغز مداد مشکی
یک تکه گرافیت طبیعی که در ساخت مغز مداد سیاه به کار می‌رود
گرافیت طبیعی که در ساخت مداد سیاه به کار می‌رود

آیا مغز مداد کانی است؟

عملا بله. بخش بزرگی از مغز مداد از گرافیت معدنی ساخته می‌شود که یک کانی است. همچنین خاک رس به کار رفته هم به صورت سنگ استخراج می‌شود. پس سنگ رس و گرافیت در ساهت مغز مداد به کار می‌روند.

مغز مداد چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت مغز مداد پودر گرافیت و خاک رس را به همراه آب با هم مخلوط کرده و به کمک یک پرس بزرگ مخلوط را به شکل میله‌ها کوچک و بلند در می‌آورند (مشابه با تولید ماکارونی). سپ مغز مداد را در خشک کن قرار می‌دهند، پس از آن هم مغز مدادها را در موم غوطه‌ور می‌کنند.

آیا مغز مداد رسانا است؟

بله. چون مغز مداد از گرافیت ساخته می‌شود و گرافیت رسانا است، پس مغز مداد هم رسانا است. البته چون مغز مداد در حقیقت از پودر گرافیت ساخته می‌شود، میزان رسانایی بستگی به میزان تماس دانه‌های پودر به هم دارد.

همچنین چون مغز مداد از ترکیب خاک رس و گرافیت ساخته می‌شود، میزان رسانایی مغز مداد به میزان خاک رس هم بستگی دارد. چون خاک رس نارسانا است، هر چقدر مغز مداد مقدار کمتری رس داشته باشد رساناتر است و به همین دلیل رسانایی مدادهای نرم بشتر از مدادهای سخت است.

شکل یک آزمایش ساده برای اثبات رسانا بودن مغز مداد، با استفاده از مداد و لامپ

منابع:

Youyube, penvibe.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *