آموزش ساخت وسایل مختلف با مدادهای رنگی

با استفاده از مداد رنگی می‌توان وسایل متنوع و مختلفی ساخت که به دلیل ساختار مدادهای رنگی و همچنین قرارگیری اتفاقی رنگهای مختلف در کنار هم، بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند.

مقدمه

فرآیند معمول ساخت وسایل با استفاده از مدادهای رنگی به این شکل است که مدادها با استفاده از چسب (رزین اپوکسی) به هم چسبانده شده و تشکیل یک بلوک می‌دهند. پس از آن، می‌توان با استفاده از وسایل کار با چوب به این بلوک شکل داد. هنگامی که شکل‌دهی پایان یافت یک پوشش محافظ بر روی قطعه زده شده و کار تمام می‌شود.

در ادامه برخی نکات که به شما کمک می‌کنند بتوانید قطعات با کیفیت بسازید و همچنین موارد مرتبط با ایمنی آورده شده‌اند.

از مدادهای ارزان استفاده کنید

مداد رنگی‌های گران قیمت دارای مغزی با کیفیت و خوبی هستند که اصولا در ساخت وسایل کاربردی ندارد، به همین دلیل برای کاهش هزینه‌ها، سعی کنید از مدادهای ارزان استفاده کنید.

از مدادهای با مقطع دایره استفاده کنید

معمولا مدادهای رنگی به دو شکل دایره و 6 ضلعی تولید می‌شوند. هنگامی که مدادهای رنگی را در کنار یکدیگر می‌چینید مدادهای 6 گوش به هم چفت شده و فضای کمی بین آنها باقی می‌ماند، ولی فاصله مناسبی بین مدادهای گرد ایجاد می‌شود. پس از چیدن مدادها و در مرحله ریختن رزین اپوکسی، این فاصله کمک می‌کند که رزین به شکل یکنواخت‌تری فضای بین مدادها را پر کند. در نتیجه بلوک محکم و یکپارچه‌ای بدست می‌آید.

چیدن مدادها در کنار هم
نواحی سبز رنگ بخش‌های پر شده با اپوکسی (چسب) هستند. سمت راست: مدادهای گرد، سمت چپ: مدادهای شش گوش

در مورد رزین اپوکسی مطالعه کنید

پیش از شروع کار با رزین اپوکسی، حتما در مورد آن شروع به مطالعه کنید. رزین اپوکسی پس از مخلوط شدن با هاردنر (سخت کننده) با توجه به خواص آن ررزین و میزان هاردنر، شروع به سخت شدن می‌کند. باید دید درستی از زمان سخت شدن داشته باشید تا بتوانید کل فرآیند چسباندن را به صورت کامل و قبل از اینکه رزین سفت شود، انجام دهید.

همچنین رزین‌ها مواد شیمیایی هستند و بخارات آنها سمی است و در صورتی که با پوست تماس پیدا کنند تمیز کردن پوست بسیار سخت و دردآور خواهد بود. در صورتی که در چشم پاشیده شود نیز خطرناک هستند. به همین دلیل باید موارد ایمنی استفاده از رزین اپوکسی را کامل مطالعه کرده و به خوبی با خطرات احتمالی آشنا باشید. به صورت خلاصه از دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید.

دستکش نیتریل با رزین واکنش کمی نشان داده و پوست را هم کم‌تر اذیت می‌کند، به همین دلیل توصیه می‌شود از دستکش نیتریل استفاده کنید.

دستکش نیتریل
عینک ایمنی
ماسک فیلتردار

در صورتی که رزین با ابزارهایی مانند ظرف و… تماس پیدا کند نیز تمیز کردن آن بسیار مشکل خواهد بود، البته می‌توان از استون با خلوص بالا برای تمیزکاری استفاده کرد، ولی در کل فرآیند تمیزکاری مشکل است و بهتر است از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده کنید.

همچنین سعی کنید از لباس ایمنی مخصوص استفاده کنید، چون در صورتی که رزین بر روی لباس بریزد عملا نمی‌توان آنرا به صورت کامل پاک کرد.

استفاده از تجهیزات کار با چوب

پس از اینکه رزین اپوکسی سفت شد باید شروع به شکل‌دهی آن کنید. این شکل‌دهی شامل فرآیندهای مختلف از قبیل برشکاری، سوهان‌کاری، سمباده‌زنی و فرآیندهای دیگر کار با چوب می‌شود. اکثر این فرآیندها تولید خاک اره مخلوط چوب، مغز مداد رنگی و رزین اپوکسی می‌کنند که خطرناک است و نباید وارد ریه شده و  یا در چشم پاشیده شود. به همین دلیل حتما از ماسک و عینک استفاده کنید.

همچنین استفاده از تجهیزات کار با چوب خطرناک است و نیاز به مهارت بالایی دارد، در صورتی که در این زمینه مهارت کافی ندارید حتما از نجارهای حرفه‌ای کمک بگیرید.

پوشش‌دهی نهایی

پوشش‌دهی نهایی را می‌توان با استفاده از اسپری‌های آماده انجام داد که ظاهر بسیار براق و زیبایی ایجاد می‌کنند. این اسپری‌ها معمولا بسیار سمی هستند و بهتر است این مرحله را در فضای باز و به هرماه ماسک، عینک، دستکش و لباس مخصوص انجام دهید.

نتیجه‌گیری

مهمترین مواردی که قبل از شروع به کار باید در نظر بگیرید شامل موارد ایمنی و خطرات احتمالی می‌شود. سعی کنید ویدئوهای آموزشی افراد حرفه‌ای را بارها و بارها ببینید و در مورد خطرات موجود مطالعه کنید.

منابع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *